Hvis de yngste elever ikke lige ved, hvad de skal få frikvarteret i folkeskolen til at gå med, så er der hjælp at hente hos Legepatruljen, skriver Dagbladet Roskilde.
Legepatruljerne i Høje-Taastrup Kommunes skoler sætter nemlig gang i mange spændende aktiviteter i frikvartererne med fokus på leg og bevægelse.
De store elever fungerer herefter som forbilleder for yngre skolekammerater og inspirerer dem til forskellige aktiviteter, så de får rørt sig. En lærer på hver skole er tovholder for projektet.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.