dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Lille interesse for digital signatur

Holbæk kunne ikke få borgerne til at tilmelde sig digital signatur
6. JUN 2007 6.47
En verdenssensation kaldte man det, da Holbæk kommune som de første sendte digitale signaturer ud til samtlige borgere over 18 år. Men sensationen har vist sig at være en fiasko - til en pris på 1.4 millioner kroner.

Kun 16 procent af borgerne har aktiveret signaturen, og minimums succeskriteriet var at 25 procent fik en digital signatur.
Kommunikationschef i Holbæk kommune Claus Westergaard erkender overfor DR Nordvestsjælland at målet ikke er nået.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/lille-interesse-for-digital-signatur

GDPR