Selvom alle sagde, at det var en god aftale, der var indgået mellem KL og regeringen, så blev den brudt.
- Eller endte med at blive væsentlig mere rummelig end tiltænkt, sagde Lars Løkke Rasmussen med et glimt i øjet.
- Den kommunale økonomi fylder meget i - ikke bare i den offentlige økonomi – men hele den danske økonomi, sagde den nyudnævnte finansminister og understregede, at det er noget, der er kommet til at interessere ham mere.
- De samlede offentlige udgifter til service er 206 milliarder kroner. Halvdelen af de offentlige udgifter til forbrug ligger i kommunerne. Hvis man deler det ud på alle kommuner, så betyder det, at cirka en halv procent af de offentlige udgifter ligger i den enkelte kommune. Det kan godt være, at det ikke lyder af ret meget.
- Men hvis alle kommuner presser de sidste dråber ud af citronen og ned i den lille bæk, så bliver det til en ret stor å, sagde Lars Løkke Rasmussen og understregede, at vi befinder os i en højkonjunktur og derfor skal være særligt forsigtige med ikke at sætte den offentlige økonomi over styr.
- Det er ikke muligt at tilføre flere midler til kommunerne! Budgetterne for de kommende år må ikke blive til fremskrivninger af de nuværende. Fremtidige budgetter skal rulles tilbage til det oprindeligt aftalte budget for 2008.
- Fremtidige forbedringer af den kommunale service skal findes igennem bedre udnyttelse af de potentialer og synergi-effekter, der kommer efter kommunalreformen, slog finansministeren fast.
- Strategien bliver at skaffe flere hænder til borgerservice uden at bruge flere penge. De ekstra hænder skal findes i administrationen og bruges i borgernær service.
Finansministeren sagde også, at regeringen arbejder på at udvikle værktøjer, der gør, at kommunerne fremover overholder indgåede aftaler.
- Vi vil komme med nogle modregnings-mekanismer, der betyder, at de enkelte kommuner vil have en interesse i at overholde aftalerne. For eksempel vil overskridelse af budgetterne betyde modregning krone – til krone i den enkelte kommune, sagde Lars Løkke Rasmussen.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.