dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Mange dårlige læsere

Mere end hver femte får bundkarakterer i læsning
KORT NYT
29. MAJ 2007 20.31
Efter gennemgang af de første 2200 elevbesvarelser af den nye afgangsprøve i læsning, tyder det på, at godt 21 procent ligger til et 6-tal eller mindre, mens kun knap 12 procent får en karakter på 10 eller derover, skriver Folkeskolen.dk.

- Det bekræfter billedet af, at vi i Danmark har mange svage læsere og få rigtig gode, siger direktør i Skolestyrelsen Martin Isenbecker, der gennemgik erfaringerne fra den første læseprøve nogensinde på baggrund af et spørgsmål fra Karin Nødgaard, Dansk Folkeparti, i et samråd i uddannelsesudvalget.

Hun var bekymret over, at eleverne skulle nå fem tekster og 50 spørgsmål på en halv time.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/mange-daarlige-laesere

GDPR