dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Markant flere på sygedagpenge

Antallet af danskere på sygedagpenge er på et år steget med 17 pct.
KORT NYT
10. SEP 2007 7.22
I andet kvartal i år er over 92.000 på sygedagpenge - 13.000 mere end samme kvartal sidste år, skriver Politiken.

Stigningen kommer samtidig med, at kommunerne skriger på ansatte, og industrien afviser ordrer pga. mangel på arbejdskraft. Det er Arbejderbevægelsens Erhvervsråd, der har udarbejdet tallene.

- Manglen på medarbejdere er måske en af forklaringerne på, at folk bukker under. Citronen bliver presset hårdere, siger økonom Jes Vilhelmsen fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/markant-flere-paa-sygedagpenge

GDPR