FAXE: Borgmesterposten i Faxe går til Mikkel Dam fra Liberal Alliance. Det bekræfter flere politikere overfor Sjællandske Nyheder under en pause i forhandlingerne.
Liberal Alliance er gået to mandater frem til tre, mens borgmester Ole Vives parti Venstre er gået to tilbage til fem.
Mikkel Dam har hidtil været eneste LA'er i byrådet i Faxe, hvor han er formand for Børn & Læringsudvalget. Han er til daglig folkeskolelærer.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.



















