Den underjordiske ring med 17 stationer og 14 km skinner vil ifølge Ørestadsselskabet betyde, at 85 pct. af alle københavnere, der bor i byens tættest befolkede kvarterer i København, vil have mindre end 600 m til den nærmeste Metrostation. Goran Vuk fra Danmarks TransportForskning mener, at netop Metro Cityringen vil gøre en stort forskel i københavnerens brug af kollektiv trafik, fordi den binder Metro, S-tog og regionaltog sammen i et kollektivt transportsystem.
- Med Metro Cityringen vil København være så godt forbundet, at man med rimelighed kan indføre trængselsafgifter. Så vil der være et reelt alternativ til at tage bilen, og derfor kan man begynde at presse bilisterne til at tage Metroen - eksempelvis ved trængselsafgifter og højere p-afgifter, siger Goran Vuk, der bakkes op af Sten Engelstoft, lektor i byplanlægning på Københavns Universitet.
Flertal for afgifter
Der er i dag et flertal i Borgerrepræsentationen i København for at indføre trængselsafgifter i Hovedstaden, men de har hidtil ikke fået grønt lys fra Christiansborg.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.