Odense Kommunes er langt fremme arbejdskraftbesparende teknologier og det skal nu spredes til andre dele af landet.
F.eks har kommunen allerede en støvsuger der selv står for støvsugningen, ligesom kommunen også arbejder på at skaffe en japansk superdragt til byen. Dragten øger ens styrker op til seks gange og skal bla. gøre tunge løft lettere for sosu-assistenter på plejehjemmene.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.