dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Ministerium skylder Herlev syv millioner

Bredt to-årigt budgetforlig med en ubalance på syv millioner kroner, som Indenrigsministeriet skylder kommunen på grund af en fejl
KORT NYT
28. SEP 2004 12.06
18 ud af 19 medlemmer af Herlev Kommunalbestyrelse står bag forliget, som fastholder skatteprocenten på 19,9. Serviceniveauet på driftsområdet videreføres uændret og ealvæksten overholder kommuneaftalens forudsætninger med en stigning på 0,4 pct. Kun Det Konservative Folkepartis enlige medlem deltager ikke.

Forliget har en ubalance på 7 millioner kroner i 2005, som ifølge kommunen skyldes en regnefejl i Indenrigsministeriet. Herlev har fået for lidt penge tilbage i skatteudligningen. Pengene kommer først tilbage til kommunen i 2006.
- Sagen er imidlertid ikke afsluttet, da Herlev Kommune vil forfølge sit helt indlysende krav om rentekompensation, så ministeriets fejl ikke går ud over Herlevs borgere, skriver kommunen i en pressemeddelelse.
lg

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/ministerium-skylder-herlev-syv-millioner

GDPR