Moderaterne har tilføjet yderligere to byrødder til partiets gruppe af kommunalpolitikere. Og efter at kommunalbestyrelsesmedlem i Hedensted Kommune Søren Vanting har skiftet De Konservative ud med Moderaterne, er partiet nu for første gang repræsenteret kommunalt i Jylland, oplyser Moderaterne i en pressemeddelelse.
Det andet nye byrådsmedlem er Andreas Møller, der siden 2022 har været løsgænger i Odense Byråd. Han blev oprindelig valgt for Nye Borgerlige og har ifølge TV2 Fyn også været medlem af Venstre og De Konservative.
Med de to nye medlemmer er Moderaterne nu oppe på 22 medlemmer af kommunalbestyrelser og byråd rundt i landet, på trods af at partiet ikke var opstillet ved kommunalvalget i 2021. De 22 lokalpolitikere fordeler sig på 16 kommuner.
Tilbage i september sidste år præsenterede Moderaterne sine første 13 medlemmer i kommunalpolitik.
- Vi både håber og tror, at de 13 vil få følgeskab af flere. Både i perioden frem til 2025, hvor der skal være kommunalvalg, men i særlig grad efter kommunevalget i 2025, hvor vi håber og tror, at vi kan blive et betydningsfuldt kommunalpolitisk parti, sagde politisk leder Lars Løkke Rasmussen dengang.
Blandt de 13 første var Helle Sjelle, der er tidligere folketingsmedlem for De Konservative og i dag kommunalbestyrelsesmedlem i Frederiksberg Kommune. Hendes mand, tidligere minister og konservativ formand Lars Barfoed, er også blevet medlem af Moderaterne. Han stiller op til Europaparlamentsvalget til sommer.
Mens Moderaterne har vokseværk kommunalt, er billedet et andet på Christiansborg. Siden folketingsvalget i november 2022 er Moderaterne gået fra 16 til 14 folketingsmedlemmer, efter at både Jon Stephensen og Mike Fonseca er blevet løsgængere.
/ritzau/
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.