dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Næstved-budget med underskud

51 millioner kroner i underskud på budgetforslaget for 2009
KORT NYT
26. AUG 2008 9.45
NÆSTVED: Næstved-borgerne kan se frem til mærkbare besparelser næste år. Og det kommer til at gå ud over den kommunale service. Til gengæld bliver skatten ikke sat op.

Det er meldingen fra borgmester Henning Jensen (S), der erkender, at den økonomiske situation i er alvorlig. Med 62 millioner kroner i kassen er der ikke langt til bunden.

Han regner med, at der kommer flere sammenhængende lukkedage i daginstitutionerne - særligt i ferieperioder.
På skoleområdet bliver der set på timetallet, og ældreområdet har udsigt til mindre personale og der skal spares på vikarforbruget, skriver Sjællandske.

- Vi har aldrig før været så tæt på bunden af kassen. Det gør situationen alvorlig, siger Henning Jensen.

Der er 51 millioner kroner i underskud på budgetforslaget for 2009.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/naestved-budget-med-underskud

GDPR