dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Næstved-direktør går til det private

Arbejdsmarkedsdirektør Jane Helgason, Næstved Kommune, har fået nyt job i en privat virksomhed
KORT NYT
26. JUN 2008 14.40
Arbejdsmarkedsdirektør Jane Helgason har meddelt, at hun ønsker at forlade sin stilling i Næstved Kommune med virkning fra den 1. september 2008, oplyser Næstved Kommune.

Herefter tiltræder hun en stilling som direktør i den private sektor inden for arbejdsmarkedsområdet. Af hensyn til kontraktforhandlingerne med hendes nye arbejdsgiver kan det ikke på nuværende tidspunkt oplyses, hvilken privat virksomhed der er tale om.

Jane Helgason har ydet en stor, prisværdig og fagligt dygtig indsats i både gl. Næstved Kommune og senere i den nye sammenlagte kommune i forbindelse med dannelsen af pilotjobcentret med en sammenlægning af de kommunale og statslige arbejdsmarkedsopgaver.

Stillingtagen til den fremtidige ledelse af forvaltningen på direktionsniveau, herunder om forvaltningen fortsætter som selvstændig forvaltning eller sammenlægges med en af de eksisterende forvaltninger, vil blive forelagt økonomiudvalget den 4. august 2008.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/naestved-direktoer-gaar-til-det-private

GDPR