KOLDING / SYDDANMARK: Der bliver ikke brugt regionale skattekroner på den tidligere præsident Barack Obamas besøg i Kolding. Business Kolding har trukket sin ansøgning til Region Syddanmark om støtte til eventen, oplyser DR Trekanten.
Politikerne i Region Syddanmark har både været kritiske og positive, og flere har efterlyst budget og regnskab for besøget, der skulle kostet regionen 750.000 kr. Det vil imidlertid være en umulighed at fremlægge tal, og på grund polemikken er ansøgningen derfor blevet trukket, siger direktøren i Business Kolding, Morten Bjørn Hansen, til DR Trekanten.
Foreningen står bag eventet sidst i september sammen med Syddansk Universitet og Kolding Kommune som samarbejdspartnere.
- Vi indsendte ansøgningen om at få støtte fra kulturpuljen, fordi vi havde et ønske om at se, om det kunne lade sig gøre at åbne arrangementet en smule mere op. Men efter den modtagelse, som det har fået, som har været af en lidt negativ karakter fra flere fronter, så besluttede vi, at det har vi sådan set ikke brug for, siger han.
Andre penge
Formanden for Region Syddanmark, Stephanie Lohse (V), har stor respekt for, at Business Kolding trækker deres ansøgning.
- Jeg kan sagtens forstå, at de er kede af, at de skaber den stik modsatte form for opmærksomhed, end den de egentlig havde tænkt sig. Så jeg har stor respekt for dem, og ønsker dem rigtig meget tillykke, siger hun til DR Syd.
Selv om det ikke bliver med penge fra Region Syddanmark, så bliver Obamas besøg til noget. Der skal bare findes nogle andre penge.
- Vi skal nok finde ud af, det er jeg helt sikker på, siger direktøren i Business Kolding, Morten Bjørn Hansen, der ikke vil løfte sløret for, hvem han har i tankerne, eller hvornår pengene er fundet.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.