
Det afspejler sig i den generelle tilfredshed med lederjobbet, hvor markant flere offentlige ledere erklærer sig tilfredse med jobbet i forhold til deres privatansatte lederkolleger.
Glade trods ringe løn
Ifølge chefkonsulent Steen Ancher Jensen fra Lederne består tilfredshed i jobbet består af mange ting; lønforhold er absolut ikke den eneste faktor.
- Vi kan ikke se nogen statistisk sammenhæng mellem løn og tilfredshed. I undersøgelsen giver mange af de offentligt ansatte ledere faktisk udtryk for, at de finder lønnen alt for ringe. Alligevel er de mest tilfredse, og det kan måske hænge sammen med, at de i en vis grad har vænnet sig til realiteterne. De har jo kendt til lønforskellene siden de i sin tid valgte studium, siger han.
Frihed og ansvar
Steen Ancher Jensens mener, at en dybere forklaring snarere skal søges i ledernes oplevelse af ansvar og frihedsgrader i jobbet.
- I forhold til eksempelvis arbejdsledere og værkførere i den private sektor, har lederne på det nederste ledelsesniveau i den offentlige sektor typisk et større ledelsesrum. Det betyder, at de har større frihedsgrader, træffer flere beslutninger og har mere interessante udviklingsmuligheder. Dermed bliver der større pres og belastning men altså også øget ansvar og mulighed for at handle. Og det er jo der, udfordringerne opstår, siger han.
/mel
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.