Han henholder sig til en afgørelse i Den Sociale Ankestyrelse. Den slår fast, at muligheden for at optage lån til betaling af ejendomsskatter ('indefrysning') skal indgå ved afgørelsen af, om der kan ydes personlige tillæg til pensionister.
Helbredstillæg ydes derimod efter faste kriterier.
lg
Afgørelsen i ankestyrelsen kan læses på http://www.dsa.dk/Startsider/indfrm3.htm.
Afgørelsen har nummer SM P-18-02.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.