
Ifølge nogle af de demonstrerende står deres forbund FOA?s bogstaver for Forbundet af Oversete Ansatte.
Det er tilsyneladende sådan mange af dem føler sig. De vil have flere hænder på arbejdspladsen og mere i løn.
Japanske turister, der kom ud på slotspladsen inde fra slottets gård blev noget overraskede, og kameraerne lynede, så de kunne få disse usædvanlige feriebilleder med hjem på harddisken.
Deres ansigter lyste snart op i smil og forbløffelse, da de demonstrerede tilsyneladende ikke var virkeligt vrede, men derimod brød ud i sang:
Vi er ikke som de andre,
Vi får intet til os selv.
På arbejdspladsen der må vi slide,
Kvaliteten er helt i bund.
Omkring de 400 deltagere kom fra Jylland. Fra Holstebro, hvor de efterhånden har strejket længe, kom 250, som havde samlet flere jyder med op på vejen.
Resten kom fra hovedstadsområdet bl.a. fra Valby, Bispebjerg, Nørrebro, Østerbro og Brønshøj/Husum.
På et spørgsmål om, hvad de jyske sosu'er ventede at få ud af københavnerturen ud over en tur til hovedstaden, svarede Birthe Larsen fra Holstebro:
- Vi får i hvert fald vist, at vi kan stå sammen, så nu må politikerne vise ansvar. Det er trods alt de ældre, det går ud over.
På stort banner blev det bekræftet med ordene: Borgmesteren tager de ældre som gidsler.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.