dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Særligt hotel- og restaurationsbranchen har nydt godt af den nye supplerende beløbsordning, som giver bedre adgang til udenlandsk arbejdskraft. (Arkivfoto)
Emil Helms/Ritzau Scanpix

Provinskommuner har stor gavn af ny ordning for udlændinge

Ordning har medvirket til at finde 1.151 par udenlandske hænder til ledige job.

En ny ordning har på bare et år skaffet mere end 1.000 udenlandske ansatte til danske virksomheder med brug for flere hænder.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/provinskommuner-har-stor-gavn-af-ny-ordning-for-udlaendinge

GDPR