- KL hilser regeringens nye handlingsplan for forebyggelse velkommen. Det er dejligt, at regeringen langt om længe nu giver sine bud på, hvordan vi får mere gang i forebyggelsen. Men hvor er de forpligtende mål, og hvor er finansieringen til kommunerne?, spørger Tove Larsen, formand for KL's Social- og Sundhedsudvalg.
Planen indeholder gode signaler, fx i forhold til unge og alkohol. Men det er ærgerligt, at regeringen ikke har ønsket at forpligte sig på konkrete målsætninger, fx for hvor meget rygningen skal nedbringes, mener Tove Larsen.
- Det er ikke gratis at give forebyggelsen et løft. Det kræver, at kommunerne kan ansætte medarbejdere, som kan skubbe på indsatsen, og at kommunerne har penge til indsatser, fx tilbud om hjælp til rygestop. Derfor vil KL senere på måneden selv komme med et bud på, hvordan forebyggelsen kan løftes i kommunerne, siger Tove Larsen.
tj
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.