Region Sønderjylland-Schleswig blev oprettet i 1997 med bl.a. det formål at styrke og udvikle samarbejdet i den dansk-tyske grænseregion. Når amterne forsvinder til årsskiftet, er det meningen, at de fire nye sønderjyske storkommuner Tønder, Aabenraa, Haderslev og Sønderborg skal overtage amtets rolle sammen med Region Syddanmark.
Ny Tønder Kommune ser dog gerne en anden udgiftsfordeling end den, Region Syddanmark foreslår. Efter forslaget skal kommunerne og regionen dele udgifterne, men politikerne i Ny Tønder mener, at regionsrådet må påtage sig en større andel, fordi midlerne til det grænseoverskridende samarbejde er overført til regionen.
Udgifterne til Region Sønderjylland-Schleswig udgør i 2006 i alt 3,3 mio. kr. Pengene går overvejende til drift af regionskontoret i Padborg og Infocenter Grænse, der er et servicetilbud til grænsependlere. cgt/
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.