
Grunden i Karens Minde vil blive overdraget den 1. april eller så snart, der foreligger en byggetilladelse. De første spadestik til boligerne forventes taget sidst på foråret, og de første boliger ventes at stå klar til brug i begyndelsen af 2008.
- Jeg kan forstå, at fonden allerede nu har kig på nye byggegrunde ? og det er vigtigt, for der er brug for de billige boliger. Det siger sig selv, at København vil være ilde stedt, hvis byens lærere, pædagoger, social- og sundhedsassistenter, sygeplejersker og politibetjente er nødt til at bo i Jægerspris og Hvalsø, siger Ritt Bjerregaard.
En rapport fra Hovedstadens Udviklingsråd på, at regionen har brug for 75.000 nye boliger i løbet af de næste 10 år, hvis den skal forblive konkurrencedygtig.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.