ROSKILDE: Plejehjemmet Kastanjehaven har som et forsøg fået en strygerobot, der kan klare det kedelige og opslidende strygearbejde for personalet, skriver lokalavisen.dk.
Husassistent på plejehjemmet, Marlene Brisson Davidsen, vurderer, at hun på den facon har fået fire-fem timer forærende om ugen. Oven i det belaster hun ikke kroppen som før:
- Det skåner mig for en masse belastning i skulder, nakke og arm. Der er også et meget bedre indeklima her, fordi robotten ikke, som almindelig strygejern, giver så meget damp fra sig.
Roskilde Kommune er med i et forsøg, der skal udvikle ny teknologi, der kan lette hverdagen for kommunens ældre borgere - og dem der passer dem.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.