Rødsand II forventes at bestå af 90 møller á 2,3 MW. Samtidig er der gjort plads til tre større forsøgsmøller med en samlet effekt på maksimalt 15 MW. Parken vil samlet omfatte et areal på ca. 35 km2.
Havvindmølleparken forventes idriftsat i 2010, og vil da være den 10. havvindmøllepark i Danmark. Rødsand II vil årligt kunne forsyne ca. 200.000 husstande med elektricitet, svarende til omkring 2 % af det danske elforbrug.
Tilladelse til etablering af Rødsand II er en udmøntning af den energipolitiske aftale fra 2004 mellem regeringen (V og K) og S, SF, Radikale og Kristendemokraterne.
Her blev det bl.a. aftalt, at der skulle udbydes to havvindmølleparker i Danmark på hver 200 MW.
Efter en udbudsrunde tildelte Energistyrelsen i april 2006 Energi E2 A/S og E.ON Sverige AB koncessionen for Rødsand II havvindmøllepark. Koncessionen er siden overtaget helt af E.ON Sverige AB.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.