ESBJERG: Socialdemokratiet i Esbjerg vil ikke indgå i en ny valggruppe med DF i et nyt forsøg på at få en plads i økonomiudvalget. Dermed lukkes en dør for partiet efter en kaotisk uge. Det skriver JydskeVestkysten.
Socialdemokratiet har i løbet af ugen mistet to medlemmer. Først skiftede Hans Erik Møller til SF som modreaktion på partiets samarbejde med DF. To dage senere meldte Socialdemokratiets spidskandidat ved KV25, Michael Harbøll, sig ud og blev løsgænger, efter han med egne ord blev kuppet fra en udvalgsformandspost.
- Jeg anser et scenarie med en ny valggruppe-aftale med Dansk Folkeparti for utænkeligt. Og jeg har også meddelt, at hvis den nye byrådsgruppe vælger den vej, så kommer jeg i hvert fald ikke til at forhandle det, siger formand for Socialdemokratiets kommuneforening Kim Eskesen.
lal
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.











