
- Det er den forstået på den måde, at det er lykkedes at gennemføre den største fusion nogensinde, samtidig med at vi har udsendt forskudsopgørelser, lavet skattekontrol og indkrævet de penge i skatter og afgifter for 2005, som vi skulle, siger skatteministeren, der dog understreger, at fusionen først vil være helt på plads om to-fire år.
Kristian Jensen er kaldt i samråd i skatteudvalget om sagen i næste uge. Her skal han blandt andet kommentere henvendelsen fra Dansk Told- & Skatteforbund om den ?kaotiske? situation efter etableringen af SKAT.
Udvalget har bedt ministeren redegøre for hvilke initiativer ministeren har påtænkt for at undgå, at der bliver tale om et ?skattefrit år?.
Udvalget vil også have at vide hvilke opgaver der efter etableringen af SKAT ikke bliver løst. Det sker på baggrund af, at told- og skattedirektør Ole Kjær har udtalt, at "han godt ved, at medarbejderne ikke kan nå det hele".
/mel + lg
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.