Især de små kommuner med mindre end 40,000 indbyggere bliver ramt af mangel på miljømedarbejdere.
- Inden for natur og teknik vil man mærke et efterslæb, fordi det her går fra at være amternes opgave til at blive kommunernes. Det betyder, at der ikke vil være nok medarbejdere til at varetage opgaverne, siger Henrik Nowak, chefkonsulent for Niras A/S, der skønner, at man vil mangle mellem 100-200 nye medarbejder.
Kommunesammenlægningen betyder, at nogle arbejdspladser bliver nedlagt, og nye stillinger vil blive opslået, og det er disse nye stillinger, som man har svært ved at få besat, skriver Idag.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.