dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Staten vil dække ekstraregning for tetranet

Finansministeriet er parat til at betale regningen, hvis et nyt kommunika-tionsnet til beredskabet slår bunden ud af kommunernes kasser
KORT NYT
23. JAN 2007 10.32
Kommunerne, regionerne og deres beredskaber har ingen grund til at frygte store ekstraregninger, når de på et tidspunkt forpligtes til at benytte et nyt landsdækkende tetra-baseret kommunikationsnet, skriver Børsen.

Ifølge avisen er regnestykket bag det nye net endnu ikke gjort op, men viser det sig, at en kommune får ekstra udgifter, vil staten dække ekstraomkostningerne, oplyser kommitteret i Finansministeriet, Ib Valsborg.

Tidligere har blandt andet Gentofte Brandvæsen og beredskabet i Aabenraa givet udtryk for, at det kunne blive en dyr fornøjelse at gå med på et landsdækkende tetranet sammenlignet med de nuværende omkostninger.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/staten-vil-daekke-ekstraregning-for-tetranet

GDPR