dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Sundhedstjek bekymrer ansatte

Stadigt flere offentlige arbejdspladser tilbyder deres ansatte et sundhedstjek
4. APR 2006 9.09
En sundhedsprofil, hvor man bl.a. kan få målt blodtryk, kolesteroltal og fedtprocent, er ikke kun godt. Det mener, ledende overlæge på Arbejdsmedicinsk Klinik i Århus, Jens Peter Bonde. Han mener ifølge JyskeVestkysten, at den øgede fokus på sundhed kan være med til, at flere føler sig syge.
- Problemet er, at man kan skabe en fiksering på sygdom, så folk opfatter sig som syge, hvis kolesteroltallet er bare lidt for højt, siger Jens Peter Bonde.

Overlæge på Arbejdsmedicinsk Klinik i Herning, Johan Hviid Andersen er enig i kritikken.
- Vi ved, at folk, der bliver udnævnt som syge, bliver mere passive og får den holdning, at så kan det hele være lige meget, siger hun.
Joan Hviid mener, at virksomheder skal fokusere på gode og sunde aktiviteter for de ansatte, og lade være med at undersøge deres helbred.
/mel

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/sundhedstjek-bekymrer-ansatte

GDPR