dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Thorning møder europæiske partifæller

Det dobbelte nej til EU-forfatningen højt på dagsordenen
KORT NYT
10. JUN 2005 13.39
Med formand Poul Nyrup Rasmussen i spidsen mødes de europæiske socialdemokrater i Wien. Desuden vil de danske socialdemokraters formand, Helle Thorning-Schmidt, være blandt deltagerne på konferencen.

De europæiske socialdemokrater skal blandt andet tage stilling til, hvad der skal ske efter det franske og det hollandske 'nej' til EU's forfatningstraktat. Derudover står følgende overordnede emner højt på dagsordenen:
- Vores Europa - den overordede europæiske dagsorden
- En ny vækst- og investeringsstrategi for Europa
- Imødegåelse af de europæiske demografiske udfordringer cgt/

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/thorning-moeder-europaeiske-partifaeller

GDPR