dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Tidligere K-politiker er ny folketingskandidat for Venstre

KORT NYT
8. APR 2025 14.54

Katarina Ammitzbøll er valgt som Venstres nye folketingskandidat i Fredensborgkredsen. Det skriver Sjællandske Nyheder. Hun har en bred vifte af erfaring indenfor både folketings- og kommunalpolitik, hvor hun har repræsenteret De Konservative i Folketinget 2019-2022 og desuden i Gentoftes kommunalbestyrelse 2018-2020. 

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/tidligere-k-politiker-er-ny-folketingskandidat-for-venstre

GDPR