TØNDER: Det har været en succes at have fire unge ansat på to af Tønder Kommunes plejecentre, og derfor vil kommunen udrulle testordningen med to unge på hvert plejecenter og forventer fuld implementering fra 1. november. Det skriver JydskeVestkysten.
De unge udfører ikke plejeopgaver, men er samen med beboerne om fx. at gå en tur eller spille et spil. Derfor skal det ifølge kommunen også være med til at give de unge et bedre indblik i branchen, der er hårdt ramt af rekrutteringsproblemer.
- Vi håber, at det har et rekrutteringsperspektiv. Det, vi hører, er, at der bliver snakket sammen, derude hvor de går i skole. Så de fortæller om, de oplevelser de har, og er med til at fremme rekrutteringsmuligheden derude, siger John Zachariasen, der er områdeleder for plejecentrene i Tønder Kommune.
ibs
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.