dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Tre kommuner vil hæve indkomstskatten i 2025

Rudersdal, Greve og Fanø ønsker at hæve skatten efter tab i udligningsreformen.
22. AUG 2024 13.00

RUDERSDAL / GREVE / FANØ: Rudersdal, Greve og Fanø kommuner har meddelt Indenrigsministeriet, at de ønsker at reservere deres allerede tildelte ramme til skatteforhøjelser for 2025, oplyser ministeriet.

Nettoskatteindtægten for den forhøjede skat i 2025 vil være på 23,1 mio. kr. for Rudersdal, 8,9 mio. kr. for Greve og 0,3 mio. kr. for Fanø, hvilket giver en samlet indtægt på 32,2 mio. kr.

Skatteforhøjelserne kommer, på baggrund af at kommuner med tab i udligningsreformen har mulighed for at øge indkomstskatten svarende til det årligt indfasende tab fra 2021 til 2025 uden sanktioner.

På grund af de ansøgte skatteforhøjelser fra de tre kommuner har alle andre kommuner mulighed for at søge om tilskud til at nedsætte indkomstskatten for 2025 indenfor en ramme på 42,9 mio. kr. Dette er for at understøtte en uændret indkomstskat.

Kommunerne vil tage endeligt stilling til skatteprocenten i budgetforhandlingerne for 2025.

SRS 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/tre-kommuner-vil-haeve-indkomstskatten-i-2025

GDPR