- Udvalget viste ihærdig spørgelyst, og flere udtrykte stor forståelse for de frustrationer borgerne naturligt oplever, som følge af de enorme prisstigninger, fortæller René Tuekær og fortsætter:
- Energitilsynet er netop nu i færd med at undersøge forholdene, og vi er blevet lovet en tilbagemelding sidst i juni. Det er alt for sent! De høje priser er en stor følelsesmæssig og økonomisk belastning for de berørte forbrugere, og vi kan ikke blot se passivt til, mens tiden går. Mange har allerede nu valgt fjernvarmen fra, og Folketinget bør derfor snarest muligt forholde sig til problemstillingen.
Jeg vil naturligvis fortsat arbejde for at der kan findes en løsning, og næste mål er at fremlægge sagen for klima- og energiminister Connie Hedegaard. Jeg har derfor på vegne af både Faxe Byråd og de kommunalpolitiske bestyrelsesmedlemmer i E.ON, bedt om et møde med ministeren og vi er allerede nu i dialog med ministeriet.
Foruden borgmester René Tuekær deltog desuden byrådsmedlem Peter Hansen, Egedal, og Morten Skovgaard, Frederikssund, i mødet. Begge er ligesom René Tuekær kommunalpolitiske bestyrelsesmedlemmer i E.ON.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.