
En håndfuld unge politikere, flere af dem med plads i byråd eller regionsråd, har taget de første skridt mod en plads i Folketinget.
I Ballerup-kredsen, som dækker Ballerup og Glostrup, har Socialdemokratiet i Ballerup valgt 22-årige Sofie De Bretteville Olsen som folketingskandidat. Det endelige valg sker dog først på en kredsgeneralforsamling sammen med Glostrup-partiforeningen 21. marts, skriver sn.dk.
Sofie De Bretteville Olsen sidder i Regionsråd Hovedstaden, som hun blev valgt til i 2021 med næsten lige så mange stemmer som partiets spids, regionsrådsformand Lars Gaardhøj (S). Folketingskandidaturet er ledigt, efter at Kasper Sand Kjær for godt et år siden udtrådte af Folketinget.
I Frederikssund-kredsen, som dækker Frederikssund og Halsnæs, peger den konservative partiforening i Halsnæs på 26-årige Frederik Germann som ny folketingskandidat, skriver sn.dk. Frederik Germann har siddet i byrådet i Halsnæs i seks år og har bl.a. plads i økonomiudvalget. Han er uddannet lærer. Om han ender som kredsens kandidat, afgøres på en fælles generalforsamling med vælgerforeningen i Frederikssund 13. marts.
I Lyngby-kredsen er Lyngby-Taarbæks 2. viceborgmester, Magnus Von Dreiager (K), valgt som konservativ folketingskandidat. Han er 25 år og har siddet i kommunalbestyrelsen i seks år og i Regionsråd Hovedstaden de seneste to år. Han er tidligere landsformand for Konservativ Ungdom og Konservative Studerende.
Han afløser Britt Bager, som sad i Folketinget 2015-2022, men ikke opnåede genvalg ved FV22. Her fik Rasmus Jarlov partiets enlige mandat i Københavns Omegns Storkreds.
I Herning blev Gorm Hoff Lauridsen i januar valgt som spidskandidat for De Konservative til KV25, og nu er han også valgt som folketingskandidat - sammen med Siff Tang Lassen, som også var opstillet ved FV22, skriver Herning Folkeblad. Herning har to valgkredse, nord og syd. Gorm Hoff Lauridsen er 33 år og politikommissær, Siff Tang Lassen er 21 år, formand for KU i Herning/Ikast og læser jura i Aarhus.
Og så en stribe knap så unge kandidater:
I Holstebro-kredsen ser den socialdemokratiske gruppeformand i byrådet, 51-årige Søren Frøstrup-Agger, ud til at blive kredsens folketingskandidat, efter at hans eneste kendte modkandidat, 42-årige Dan Holt Højgaard, har trukket sig, skriver TV Midtvest. Han har følt, at man lokalt åbenlyst foretrak Søren Frøstrup-Agger, som i modsætning til ham bor i kredsen.
Valget afgøres på lørdag, og man kan melde sig som kandidat indtil dagen, hvis man kan præstere 25 stillere. Den nye kandidat afløser Annette Lind, som har siddet i Folketinget siden 2011, men netop er tiltrådt som ny generalkonsul i Flensborg.
I både Holstebro-kredsen og Lemvig-Struer-kredsen er Nils Brøgger Jakobsen valgt som ny folketingskandidat for SF. Han er 44 år og opvokset i Holstebro, og de seneste godt syv år har han været kampagneleder hos SF på Christiansborg. Han afløser Karsten Filsø, som ikke genopstiller i Holstebro-kredsen, samt Meritta Bjerggaard, som for et år siden stoppede som kandidat for Struer-Lemvig.
I Vejen-kredsen, som dækker Vejen/Billund, er MF Kris Jensen Skriver genvalgt som kandidat for Socialdemokratiet. Den 35-årige lærer blev valgt til Folketinget første gang ved FV22 og er for øjeblikket sit partis turisme- og telekommunikationsordfører.
I Esbjerg Omegnskreds er byrådsmedlem Klaus Sandfeld genvalgt som kandidat for Venstre, skriver jv.dk. Han var første gang kandidat ved FV22, men uden at opnå valg.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.