dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Mogens Mulle Johansen og Jeanette Sandberg fra SF er begge kandidater til en formandspost i Assens.
Michael Bager, Jysk Fynske Medier/Ritzau Scanpix

Usikkerhed om poster, når spidskandidaten bliver overhalet

I Assens vil både spids og stemmesluger have formandspost, mens stemmesluger i Vejle vil ændre linjen. To rådmænd fortsætter uden at have fået flest stemmer.
18. NOV 2021 16.11

Flere steder i landet giver det hovedbrud, når vælgerne er mere glade for andre kandidater end dem, som partiet har valgt til at stå øverst på listen.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/usikkerhed-om-poster-naar-spidskandidaten-bliver-overhalet

GDPR