VARDE: Et af de kontroversielle hotelprojekter, der skal realiseres i kystområder, hvor fredninger og beskyttelseslinjer ellers har forhindret det, er nu kommet godt på vej i Blåvand.
Et flertal i Varde Byråd bestående af V og DF har godkendt lokalplanarbejdet for et nyt hotel ved Blåvand Strand - lokalt kendt som Hafniagrunden - med nogle justeringer.
Hele ideen med at bygge tættere på klit og strand kom frem, mens Kirsten Brosbøl (S) var miljøminister, mødte omfattende modstand fra naturfredere og miljøorganisationer - og endte med en udpegning af ti projekter over hele landet, hvor kommunerne fik mulighed for at tillade byggerier af badehoteller og kurbade, der ellers aldrig havde kunnet lade sig gøre.
Varde Kommune kom med blandt de ti med projektet Blåvand Strandpark, der ville placere 40 luksuslejligheder i de fredede klitter, etablere en lang boardwalk langs stranden og i det hele taget hive shopping- og cafémiljø helt tæt på Vesterhavet i et område mellem Hvidbjerg Strand og p-pladsen ved Blåvand Ishus.
Langs boardwalken skal der etableres udsigtspunkter, vandlegeplads, sol- og lægryder, samt et større samlingspunkt 'Det blå plateau', hvor tanken er at imødekomme bl.a. tyske turister, der komer på endagsture og efterspørger cafétilbud tættere på bølgerne.
'Uoprettelig skændsel'
I juni 2017 vedtog byrådet et lokalplanforslag, der var i høring fra august til november og i sidste uge blev vedtaget. Der kom i alt 39 indsigelser - om arkitektur, parkering, fredning, kystsikring og naturbeskyttelse, fremgår det af sagsfremstillingen.
Projektet har fået modstand fra lokale i Blåvand, der ifølge JydskeVestkysten samlede 2.928 underskrifter. 'En uoprettelig skændsel at bebygge denne naturgrund med 50 hotelhuse' lød det bl.a. naboer, der ønskede at bevare Hafnia-grunden som et rekreativt område og protesterede over den 'rovdrift, som Varde Kommune og turistaktørerne driver i Blåvand'.
Vardes tidligere borgmester Gylling Haahr (V) skrev også under på protesten, oplyser avisen. Han og hustruen Bodil har siden 1976 haft sommerhus i Blåvand og kalder det 'synd for området. Det er et for stort indgreb i naturen'.
Flere naboer har især været bekymrede over byggehøjder, der i den endelige lokalplan er blevet reduceret lidt, så en tagterrasse på hotelbygningen nu får en højde på 5 meter over terræn.
Hotelprojektet blev stemt igennem af V (12) og DF (2). Imod stemte Socialdemokraterne (6), Lokallisten 2017 (2), De Radikale (1), De Konservative (1) og LA (1).
Hafnia-grunden har sit navn efter Hafnia Konserves A/S, som solgte grunden i 1968 til staten. Baggrunden var den stigende turisme og jævnligt p-kaos ved Hvidbjerg Strand. Staten ville sikre, at der ikke blev bygget sommerhuse på grunden. Der blev derfor lavet en kæmpe p-plads på Hafnia-grunden med adgang ned til Blåvand Strand.
Se byrådsbehandlingen af sagen på tv her - punkt 95-98
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.