VARDE: Cirka 1.000 pensionister i Varde Kommune vil fremover få flere muligheder for at sammensætte den daglige menu, når et nystiftet aktieselskab snart overtager arbejdet med centralt at producere de ældres måltider.
Etableringen af aktieselskabet Det Danske Madhus Varde er kommunens første tiltag indenfor såkaldt Offentligt Privat Partnerskab, og hos Varde Kommune er forventningerne til den nye type samarbejde store, lyder det fra den vestjyske kommune.
- Det formaliserede samarbejde med Det Danske Madhus er et forsøg på at opnå det bedst mulige resultat på alle felter. Det private selskab har stor erfaring med madproduktion til kommuner, og vi håber naturligvis også på, at det nye selskab vil kunne fastholde arbejdspladserne i Varde Kommune.
- Foreløbigt ansættes der personale svarende til 42 fuldtidsstillinger. Herudover håber vi naturligvis også, at det nye aktieselskab vil kunne skabe et overskud ved på sigt måske også at skaffe opgaver fra andre kommuner, fortæller teamleder Thorkild Sloth Pedersen.
Det nye storkøkken etableres i tilknytning til et af kommunens plejecentre, Carolineparken i Varde, og der er tale om en ombygningsudgift på godt 8 mill. kr. De forskellige køkkener på plejecentrene laver i dag mad til ca. 500 beboere på plejecentrene samt yderligere ca. 500 hjemmeboende pensionister.
Med det nye centralkøkken får pensionisterne fremover betydeligt flere retter at vælge imellem, ligesom de også kan vælge, om de ønsker kold vacuumpakket mad eller et varmt måltid leveret.
Det nystiftede aktieselskab får en egenkapital på i alt 5 mill. kr., hvoraf kommunen indskyder 40 pct. Efter planen skal det nye storkøkken være parat til at tage over 1. juni 2010.
Prisen for en hovedret var egentlig beregnet til 47 kr. pr. hovedret og 9 kr. for dessert og forret. Regeringen har imidlertid i forbindelse med finanslovsforhandlingerne vedtaget, at en hovedret ikke må koste mere end 45 kr.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.