Med valget af Vejen får de fleste medarbejdere færrest mulige gener til og fra arbejdet, når de skal overflyttes til det nye trafikselskab fra henholdsvis Sydbus i Aabenraa, Vejle Amts Trafik-selskab i Vejle og Ribe amts trafiksel-skab i Ribe, siger formanden for trafik-selskabets bestyrelse Hans Peter Geil.
Trafikselskabet Sydjylland får til huse i den gamle Phønix-bygning.
Samtidig med valg af lokaler blev stillingen som direktør for det nye trafikselskab besat med trafikchef H. C. Bonde fra Ribe amts trafikselskab.
H. C. Bonde er akademiingeniør fra Danmarks Ingeniørakademi i Aalborg fra 1974.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.