
- I mange år har Det Radikale Venstre arbejdet for at få ændret på grænserne for, hvornår man kan trække sig tilbage fra arbejdsmarkedet. Det arbejde er i dag mundet ud i en reform af pensionsalderen, og det er vores største sejr i velfærdsforhandlingerne, siger partileder Marianne Jelved.
Aftalen skaber samtidig mulighed for, at langt flere mennesker får en chance for at komme ind på arbejdsmarkedet. Det er alfa og omega, at der også fremover vil være mennesker til at tage det arbejde, som bliver ledigt, når den store generation af ældre forlader deres job for at gå på pension.
Forliget om fremtidens velfærd betyder også, at alle nu kan planlægge deres tilbagetrækning fra arbejdsmarkedet. Samtidig sikrer aftalen oprettelsen af en forebyggelsesfond, der skal finansiere en indsats mod nedslidning og sygdom. Netop ét af de sociale elementer, som Det Radikale Venstre har ønsket skulle indgå i en aftale.
- Aftalens sociale profil er afgørende. Vi sikrer, at folk ikke bliver udstødt fra arbejdsmarkedet på grund af nedslidning. Nu investeres der i seniorpolitik, i uddannelse, i forebyggelse af nedslidning og i arbejdsmiljø, siger Marianne Jelved.
- Vi er også glade for, at der nu er skabt et fundament for, at alle unge kan få en uddannelse indenfor mere rummelige ungdomsuddannelser, siger Marianne Jelved.
På arbejdsmarkedet kommer der mere frihed og mindre regelstyring af jobcentrene. Og for den enkelte bliver der lagt mere vægt på individuelle kompentencer og ressourcer.
- Vi ser det som en sejr, at forskning og uddannelse nu endelig kan tilføres flere penge i de kommende år. Og der er samtidig indgået aftale om erhvervsuddannelser og praktikpladser.
- Vi havde gerne set en mere ambitiøs reform, der også havde inddraget skatte- og sundhedspolitikken, men regeringen havde valgt en snæver dagsorden for forhandlingerne. De indgåede aftaler er dog et skridt på vejen til at fremtidssikre samfundet, siger Marianne Jelved.
Desværre lykkedes det desværre ikke at få en bred aftale om indvandring af kvalificeret arbejdskraft. Den green-card ordning, der er med i aftalen, er bureaukratisk og uambitiøs, og løser ikke virksomhedernes problemer med manglen på arbejdskraft.
- Derfor er der behov for en anden vej for Danmark, siger Marianne Jelved.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.