Det er et projekt, som Arbejdsmarkedsstyrelsen er så interesseret i, at det har udløst en bevilling på 1.090.000 kr. til brug frem til august 2006.
Udgangspunktet for projekt ?Ude af misbrug ? ind på arbejdsmarkedet? er et partnerskabsprojekt mellem Fredericia Kommune og Landsforeningen af Væresteder.
Værestederne skal danne base for de tidligere misbrugere i perioden, hvor de skal i gang på arbejdsmarkedet, og tidligere misbrugere, der har job, inddrages i job- og mentorklubber som støtte for dem, der ikke har et job, oplyser centerleder Niels Danstrup, Misbrugscentret i Fredericia. cgt/
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.