dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Vive og Institut for Menneskerettigheder uenige om effekten af tvangsadoptioner

I en ny rapport peger Vive på, at tvangsadoptioner giver bedre resultater for børn end anbringelser. Institut for Menneskerettigheder er dog uenige i konklusion og metode for rapporten.

BORNHOLM: Det har længe været en erklæret målsætning for statsminister Mette Frederiksen (S), at flere børn skal tvangsadopteres. Der har dog indtil nu været begrænset viden om effekterne af en tvangsadoption kontra eksempelvis en langvarig anbringelse af barnet. 

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/vive-og-institut-for-menneskerettigheder-uenige-om-effekten-af-tvangsadoptioner

GDPR