Det kom til skubberier og flaskekast, inden politiet trak stavene og erklærede opløbet for ulovligt.
Det fortsatte med spredte anholdte af aktivister, der havde været med under tumulterne. Et par timer efter at politiet indledte aktionen ved at sætte betjente fra antiterrorkorpset ned fra en helikopter til Ungdomshusets tag forsøgte tilløbere at sætte ild til en stor container på Nørrebrogade, skriver Politiken.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.