I dag er 21 procent af eleverne i den ene skole - Engdalskolen - tosprogede, og det giver efter forældrenes mening en god balance i forhold til de rent dansk-sprogede børn.
Men hvis skolen bliver lagt sammen med den mere indvandrer-prægede Sødalskolen, vil andelen af tosprogede børn komme op på 37 procent. Og det er for meget, mener forældrene.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.