dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
I foråret sidste år kom det frem, at stoffet PFOS havde spredt sig fra en brandskole i Korsør til en mærk, hvor køer fra en kogræsserforening græssede.
Mads Claus Rasmussen, Ritzau Scanpix (arkiv)

1.000 brandfolk skal undersøges for giftigt stof

Sundhedsstyrelsen har sendt en vejledning til læger, hvordan de skal rådgive borgere i forhold til PFAS.
10. FEB 2022 6.11

En stor gruppe brandfolk - omkring 1.000 - kan se frem til at blive undersøgt for, om de har et muligvis kræftfremkaldende stof i kroppen. Det oplyser Brandfolkenes Organisation onsdag.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/1-000-brandfolk-skal-undersoeges-for-giftigt-stof

GDPR