
Der er fundet 2.642 nye smittetilfælde i Danmark. Det oplyser Statens Serum Institut (SSI). Samtidig stiger antallet af indlæggelser til det højeste niveau siden 12. april.
Antallet af smittede er det laveste i fire dage, men det skal ses i lyset af, at søndagens opgørelse kun dækker over prøvesvar fra 20 timer. Der er 82.772 prøvesvar.
Lørdag blev der registreret 3.552 nye smittetilfælde, men opgørelsen var baseret på prøver for 28 timer på grund af serverproblemer. Tallene er derfor ikke sammenlignelige. Men ser man på andelen af positive prøver, er den søndag opgjort til 3,08 pct.
Flere indlagte
Det er den højeste andel i den periode, hvor alle har kunnet få en coronatest. Antallet af indlagte er samtidig steget med 19, så der samlet er 390 patienter med coronavirus indlagt på landets sygehus.
Søndagens tal for indlæggelser skal ses i det lys, at der bliver udskrevet færre patienter i weekenden. Det kan have trukket tallene op. På intensivafdelingerne, hvor de mest behandlingskrævende, er der nu 58 indlagte. Det er det højeste antal siden 3. maj.
Der er registreret seks nye dødsfald det seneste døgn. Samlet er 941 døde med virusset i Danmark siden starten af marts.
Ritzau
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.