dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

3.000 nye job i at strække turistsæsonen

Det lokale og regionale turismeerhverv har ambitioner om at hente fem millioner tabte overnatninger over de seneste ti år tilbage
KORT NYT
1. AUG 2006 11.15
Målet er at skabe omkring 3.000 nye arbejdspladser i især landets kystområder, og det skal ske ved at udvikle helårsdestinationer og markedsføre tilbud uden for højsæsonen over for især modne par uden børn i Tyskland og Holland. Det skriver Erhvervsbladet.

Syv steder i landet indgår i første fase, og siden er det hensigten at udpege flere ferieområder, der rummer kritisk masse til at kunne tilbyde udenlandske turister et bedre tilbud inden for kultur, oplevelser og temaferie.

- Sigtet er at få det tilbage, vi har tabt i de senere år, så vi får genetableret den turisme, vi havde tidligere. Det svarer til ca. fem mio. overnatninger årligt, og de behøver ikke kun at komme fra Tyskland, hvor vi har mistet dem, siger udviklingsdirektør Lars Erik Jønsson, VisitDenmark.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/3-000-nye-job-i-at-straekke-turistsaesonen

GDPR