I dag indleder regeringen det mest hasarderede eksperiment med den danske model i mands minde, med kommunernes overtagelse af jobcentrene, skriver 3F.
3F frygter, at de ledige ofres i bureaukratisk kaos og kommunal kassetænkning, og at de 105.000 ledige bliver klienter i det kommunale bureaukrati, oplyser fagforeningen. 3F's forbundsformand peger på, at kommunernes økonomi er uafklaret, og at de ledige nu bliver forsvarsløse klienter i et kommunalt system under pres. Der bliver over 90 forskellige beskæftigelsespolitikker. Tilbuddet til den ledige vil afhænge af hvilken kommune, man bor i.
- Det er en sort dag for den danske model. Arbejdsgivere og lønmodtagere sættes ud på sidelinjen i beskæftigelsespolitikken, og dagpengemodtagerne bliver reduceret til et sagsnummer i det kommunale bureaukrati, siger 3F's forbundsformand, Poul Erik Skov Christensen.
Ofre i det kommunale spil
De ledige bliver ofre i et spil om den kommunale økonomi, f.eks. ved at blive presset ud i helt meningsløs og formålsløs aktivering. Eller man sparer uddannelsestilbuddet væk for at få de ledige hurtigere i arbejde, mener 3F-formanden.
- Som den eneste fagforening har 3F afdelinger i næsten alle kommuner, og vi vil naturligvis nøje følge, hvilke konsekvenser kommunaliseringen får for vores medlemmer.
- En tæt kontakt til arbejdsmarkedets parter en forudsætninger for at kende virksomhedernes uddannelsesbehov, hvilke typer arbejdskraft, der er mangel på, og de lediges muligheder. Den kontakt er væk i det nye system, og det er dybt betænkeligt og undergravende for den danske model.
Det er ikke tilstrækkeligt belyst, hvorvidt kommunerne og Jobcentrene er rustet til at klare opgaven, og ministeren har ikke ønsket at vente på en evaluering af dette.
- I maj fik de kommunale jobcentre dumpekarakterer for deres håndtering af kontanthjælpsmodtagere. De får bl.a. ikke den hjælp og de tilbud, de har ret og pligt til. Men beskæftigelsesministeren udtaler gang på gang, at det bliver så godt fra 1. august. Det er mildest talt ikke betryggende, siger Poul Erik Skov Christensen.
tj
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.