AARHUS: I Aarhus har man på offentlige områder opsat i alt 755 kinesiske overvågningskameraer af en type, som Politets Efterretningstjeneste opfordrer til, at man passer på med at anvende. Det skriver Jyllands-Posten. Grundet opsætningsfejl kan kommunen ikke afvise, at kinesiske efterretningstjenester har kunne få adgang til en del af kameraerne.
Mens størstedelen af kameraerne har været koblet på kommunens interne netværk, hvor man kan overvåge tilgangen til kameraerne, har 10-20 kameraer i en periode været koblet forkert op. Det betyder, at man ikke kunne se, hvorvidt udefrakommende personer uden tilknytning til driften af kameraerne har kunnet kigge med.
Anders Jørgensen, it- og digitaliseringschef hos Borgmesterens Afdeling i Aarhus, fortæller til avisen, at der ikke er noget, der tyder på, at kameraerne har været tilgået af uvedkommende personer, men at det aldrig kan udelukkes helt, at kameraerne kunne være udsat for hacking. Alle kameraer er nu flyttet til det korrekte netværk, men hvornår, det er sket, er uklart.
pl
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.