Det globale it-konsulentfirma Accenture skal bistå SKAT med at få it-systemet Et Fælles Inddrivelsessystem (EFI) på plads så hurtigt som muligt, så inddrivelsesarbejdet kan stabiliseres, oplyser Skatteministeriet.
Accentures hold af internationale it-eksperter skal her og nu gennemføre en tilbundsgående analyse af det samlede EFI-system, som skal munde ud i en detaljeret handlingsplan. Som led i denne opgave vil Accenture stille sine internationale eksperter til rådighed for SKAT, så særlig forretningskritisk funktionalitet kan sættes i drift hurtigt.
Accenture skal samtidig hjælpe SKATs ledelse med at sikre en markant styrket ledelses- og styringskapacitet af den resterende udviklings- og idriftsættelsesopgave.
Skatteministeren bestilte i december en grundig gennemgang af EFI, og det er på den baggrund, Accenture nu skal ind i billedet.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.