ÆRØ: Fra 1. oktober er Kim Nielsen ansat som ny transportdirektør i Ærø Kommune. Han skal være med til at stå i spidsen for driften og udviklingen af Ærøfærgerne, oplyser kommunen.
Kim Nielsen har erfaring som driftsdirektør hos Forstas A/S, som er en drifts- og anlægsvirksomhed målrettet store offentlige kunder. Derudover har han kommunal erfaring fra Sorø og Solrød kommuner.
Han er 51 år og oprindeligt uddannet bådebygger, og han var forud for seneste ansættelser indehaver af sit eget bådeværft i 16 år.
- Vi glæder os til samarbejdet med Kim, som er en stærk leder med erfaring som topleder i den private sektor, den kommunale verden og som selvstændig erhvervsdrivende, siger kommunaldirektør Allan Filtenborg.
Kim Nielsen afløser Keld Møller, der fratrådte som transportdirektør med udgangen af februar på grund af sygdom.
ak
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.