dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Alles Lægehus anklages for fusk med tillægsydelser

I en række af firmaets klinikker bliver der øjensynligt opkrævet penge for behandlinger, som aldrig har fundet sted.
29. FEB 2024 11.27

Hos nogle af Alles Lægehus' klinikker har der været 1.512 procent flere knoglebrud, 453 procent flere behandlinger af større sår, og 569 procent flere, der har fået foretaget en psykometrisk test - mod f.eks. depression - end gennemsnittet for andre klinikker i regionen.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/alles-laegehus-anklages-for-fusk-med-tillaegsydelser

GDPR